receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

ZDROJ ŽIVOTA

Vážení čtenáři, máme pro Vás malý seriál o Vodě. To, co je důležité, si uvědomíme většinou teprve, až to ztratíme. To jak je Voda důležitá pro naše tělo, jsme psali již v článku Pijeme pitnou vodu?.

Postavení pitné vody na trhu je zcela výjimečné. Na rozdíl od ostatních tržních produktů je v ČR na pitné vodě trvale závislých více než l0 milionů lidí. V tržním hospodářství se chovají tržně všichni jeho účastníci. Nejpilnějšími rádci českého občana jsou televizní reklamy. Ty však nijak nesouvisí s kvalitou či jinými hodnotami zboží. Vybrali jsme jsme pro Vás dva pohledy na vodu. Nemají spolu nic společného, první je příručka užívatele vody a představíme Vám ji v malém seriálu na pokračování...


část 1 na vegetarian.cz, kapitola v publikaci 1

V prvních dnech roku 1999 vypustili Američané k Marsu na jedenáctiměsíční pouť sondu Mars Polar Lander. Úkol: po dopadu na jižní pól planety pátrat především po vodě. To mluvčí NASA zdůvodnil stručně: "Kde je voda, je i život".

Na modré planetě Zemi je život více než čtyř milionů druhů rostlin a živočichů na vodě závislý. I lidské tělo se skládá větším dílem z vody, obsahuje přibližně stejné procento vody jako zemský povrch.

V našich tkáních a membránách, mozcích a srdcích, potu a slzách se všude odráží tentýž recept na život, který účelně využívá všech složek přítomných v zemském povrchu. Máme v sobě 23 procent uhlíku, 2,6 procenta dusíku, 1,4 procenta vápníku a stopová množství více než 30 jiných prvků. Především však kyslík a vodík, spojené v té jedinečné molekulární kombinaci zvané voda 8 . Kojenec je ze čtyř pětin voda, dospělý člověk asi ze dvou třetin, starý člověk zhruba z poloviny hmotnosti. Proto jsou na případný nedostatek vody nejcitlivější kojenci a malé děti.

Voda slouží jako rozpouštědlo živin a jejich štěpných zplodin, umožňuje jejich vstřebávání i transport na místo dalších přeměn v těle. A také vylučování nepotřebných látek z těla, především močí a potem. Odpařování vody potem se uplatňuje při ochlazování těla a tím i při regulaci tělesné teploty.

S nedostatkem vody se organismus vyrovnává mnohem hůře než s hladověním. Už ztráta 20 % tělesné vody je smrtelná. Na dehydrataci člověk umírá asi během 7 dnů. Podle Guinessovy knihy rekordů vydržel bez vody nejdéle v roce 1979 osmnáctiletý Rakušan, kterého policie zapomněla v cele pro zadržené. Našla ho po 18 dnech na prahu smrti. Bez potravy v roce 1920 ve věznici Cork přežilo 9 lidí z dvanáctičlenné skupiny irských nacionalistů 94 dní hladovky.

Pitná voda není potravinou, ale ani pouhým nápojem. Pitná voda je základní životní potřebou. Kvalitní pitná voda je prostá kontaminantů, ať už těch civilizačních, nebo "jen" přírodních. Je tedy zdravá. Zároveň však je lahodná, čirá, osvěžující - a nepáchne. Proto patří mezi významné drobné denní radosti. Střezme si své drobné denní radosti!! Především ony nám zajišťují životní pohodu. Velkými životními radostmi bývá zpravidla škudleno.

Václav Michek

Autorem příručky je vodárenský technolog, prošlý vodárenskými provozy, výzkumem i projekcí, zakladatel společnosti Aqua Aurea (1991). Od roku 1977 se zabývá i výzkumem a vývojem procesů a aparátů pro nevodárenskou úpravu vody k pití, vaření a k přípravě pokrmů v místě spotřeby.