receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czDOBLBA!

Reportáž:

Naše redakce zhlédla premiéru černé, ale také barevné komedie režiséra Petra Vachlera s názvem DOBLBA! Tato jeho filmová prvotina měla premiéru v tuto středu ve Slovanském domě v Praze. Po skončení projekce byl připraven pro hosty rautový večírek, který byl, jak jistě tušíte vegetariánský (mňam)… Máme pro Vás tedy pár postřehů k novému filmu a obrázky z večerního rautu.


Pokud tedy půjdete do kina, na film, po kterém se změní "zlí" diváci na "hodné", tak nevím. DOBLBA!, je vážně těžko zařaditelným filmem. V každém případě je to první český film s opravdu vegetariánským nádechem. Je to příběh rodiny Mukových, Jarda Dušek coby správce hřbitova, zde hraje syna svého skutečného otce, ochotníka Vlasty Duška a prochází krušným obdobím života, právě v období vánoc. Jenže, v určitém okamžiku se od něj na plátně ozve Doblba!

Kousek ukázky z filmu: Ke štědrovečernímu stolu přijde nejmladší syn alias Marek Daniel v úboru hnutí Hare Krišna a odmítá jíst rybí polévku, ač mu čtou z Bible, že ryby jedl i Ježíš. "V Bibli je jasně: Nezabiješ. Ježíš ryby nejed. Je to špatnej překlad," hádá se.

                  

Také jste si všimli, že některé věci v životě opakujeme a stává se z toho koloběh. Tak, že opakujeme určité modely chování a to skutečně až do blba. " I o tom smutná komedie je. Snad tak trochu záleží s jakou náladou do kina půjdete ... Z reakcí diváků bylo vidět, že místa ve filmu, kde jiní řvou smíchem, jiný divák prožívá jinak. Pokud tedy půjdete jen na komedii, tak je příliš hořká a černá, nebo to komedie možná vůbec není. Pokud film budete brát vážně, je zase plný nadsázek a humorných hlášek, přičemž některé z nich možná zlidoví. "Sníst králíka se jménem? To je kanibalismus!"

Například pokus o přerušení koloběhu zrození a smrti může pro někoho symbolizovat zadrhávající člen Hnutí Haré Kršna, probuzený hledající Jarda Dušek levituje a jedinou pravdivou a čistou dušičkou je jen malá Valinka, kterou skvěle hraje dcera Petra Vachlera (na obrázku vlevo s maminkou).

Na večírku, se děkovalo, gratulace sklízeli nejen autoři ale, i hlavní herečtí představitelé. Byla legrace, podával se výborný nealkoholický drink z mattoniho minerálky. Byl s mátou a ledem, s několika sirupy, přičemž dominoval anýzový.Film o filmu DOBLBA! můžete shlédnout na ČT 1 v sobotu 1.10. 11.40 hod. A soutěž o tričko z filmu pokračuje zde.

A až budete sedět v kině na DOBLBA!, tak se nebojte! Králík ve filmu je ve skutečnosti opravdu jen plyšák :-), tak přijemnou zábavu ...


red