receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czzpětRozhovor s paní Evou Veškrnovou

Vegetarian.cz : Ve svém životě jste se úspěšně věnovala divadlu, zpěvu, působila jste v TV. Jaké to bylo ?

Bylo to vzrušující . Divadlo má specifickou vůni, voní člověčinou. Každý, kdo "čichnul" k divadlu a byl obdarován uměleckým talentem, se stává závislým na této tvořivé práci a dřině. Hrála jsem většinou muzikál (americké muzikály, ty byly brilantní a velkolepé, taky co do výpravy kostýmů, vždy šlo o vysoce kvalitní představení).

Všechno má specifickou vůni. Jinak voní scéna, jinak tanečníci, sbor a jednotliví sólisté. Jinak voní rekvizity nové, jinak ty, jež mají historickou hodnotu. Voní líčidla, pudr, nábytek, a třeba jevištni podlaha = prkna divadla Reduta, jež pamatovala mladého Mozarta ( dnes se hříšně zdevastované, historicky unikátní divadlo, stalo zčásti opět tržnicí ...... ).

Také obecenstvo voní ! Někdy jsme dokonce poznali, jaký druh publika ten večer převládal . První moje velké role byly v režii a partnerské souhře s panem Oldřichem Novým, v Kožíkově Komediantovi a ve zpěvohře Harvey a já . V Komediantovi jsem hrála mladičkou služebnou Marii, kterou si maestro nakonec vezme za manželku . Tehdy, asi při druhé repríze, se stala jedna z mnoha zábavných divadelních historek. Ke konci dějství, ve finále, jsem měla narežírovaný (naaranžovaný) polibek, a šla opona . Toho večera mistrovi vypadl na zem umělý chrup . Pan Nový neztratil humor ani duchapřítomnost., zuby šarmantně odsunul pod piáno a noblesně pravil vyprodanému hledišti: ".......Ani tohle...mi již osud nedopřál..."

Byta to krásná a plodná léta u Národního divadla v Brně, kde jsem působila více jak dvacet let a první angažá do Prahy mi tehdy nabízel dokonce 2x právě pan Oldřich Nový . Potom ještě jedou, jako zpěvačka, a počtvrté, když zemřela moje kamarádka a první kolegyně v umělecké branži, se kterou jsem od dětství zpívala v rozhlasových pořadech - Lad'ka Kozderková. Moje zdraví a přetížení během kariéry v Brně, mě drželo pěkně při zemi… Odmítala jsem. Vždyť náš báječný režisér Standa Fišer, který vždycky dokázal, abychom hráli naplno - i během zkoušek , mě nikdy neuvolnil do Prahy ani na kamerové zkoušky, třebaže jsem byla několikrát podle fotografie vybrána - (např. pro roli Viktorky v Babičce). Všechno má svůj účel i důvod. Viktorku báječně ztvárnila rovněž brněnská herečka a já jsem byla ušetřena nebezpečných scén při natáčení ve studené vodě - u splavu, což bych asi se svojí ledvinou nepřežila .

Vegetarian.cz : Jak jste se stala vegetariánkou ?

Naprosto nedobrovolně, abych byla upřímná ! V roce 1987 jsem absolvovala další ze svých náročných operací, prožila jsem klinickou smrt, lékaři mi nedávali mnoho naděje. Ale já jsem se skutečně s Boží pomocí a změnou svého životního režimu uzdravila nejenom z těžké polyvalentní alergie, astmatu bronchiále, ale taky už vím, jak plnohodnotně žít s jednou ubohou ledvinou, ve které jsem měla kamenolom a chronický zánět .

To víte, u divadla bývalo zvykem pít mnoho zrnkové kávy - na zvýšení tlaku, jíst hodně uzenin, živočišných bíkovin (bez masa jsem si nedokázala život ani představit), a můj pitný režim např. vody či ovocných štáv, měl mezery. A žádný odpočinek. Hazardovala jsem se svým zdravím, a stydím se za to. Všechno, co zaséváme fyzicky i eticky, se nám dřív nebo později vrátí. V mém případě to bylo dvojnásobně. Posiluje mě ujištění, že dvojnásobný trest, k užitku vede.

Začala jsem očistou těla, pitím 3 litrů čisté vody s nekonzervovaným atestovaným a 100% gelem vzácné rostliny Aloe Vera. A je důležité vědět, že když kupujeme šťávu z aloe, je DůLEŽITÉ ( !! ) hledat na etiketě pečeť "IASC - CERTIFIED", která je osvědčením pro kvalitní výrobek zhotovený vždy ke každé sklizni, podle standartních mezinárodních směrnic vědecké rady pro výzkum Aloe Vera. Jinak si můžeme totiž zdraví spíše poškodit. Dodnes denně tuto šťávu užívám, stejně jako nektar z imunomodulační rostliny Morinda Citrolistá, stejně jako mnoho dalších účinných bylinek domácích anebo z amazonských deštných pralesů, ostrovů Tahiti a tak podobně. Máme s nimi úžasné výsledky .

Věřím v sílu léčivých rostlin, v jejich Stvořitelem zakódovanou moc. Škoda, že jsem už tenkrát neznala termín prevence… Změnit jídelníček pro mne bylo velmi náročné. Trvalo dlouho, než jsem kupříkladu pohodově nahradila zrnkovou kávu, kávou z čekanky, žita, či špaldy. Než jsem si namísto vepřového, naservírovala plátky kvalitně naloženého Robi masa, sójového sýra tofu, paštik z luštěnin, sóji, apod. Dnešní párky "vegeťáčky " jsou pro mne mnohem větší pochoutkou , než před 15 lety " zelo, knedlo, vepř".

Moje mono ledvina naprosto nesnášela živočišné bílkoviny, protože nebyla schopna odvádět z těla všechny ty toxické látky a kyselinu močovou, která vzniká při metabolismu trávení. Můj manžel - dietoterapeut nutricionista Bohumil Kempny, mě uvedl do zdravého režimu života, nejenom ve stravovacích návycích. Zvyk je sice "železná košile",ale zdravý - dobrý návyk, se nám může stát " neprůstřelnou vestou "

Vegetarian.cz : Společně s manželem panem Kempným máte poradnu o zdraví a o všem, co s ním souvisí. Pořádáte přednášky a recitály. Jaký je zájem ?

Naše poradna Studio zdraví a životního stylu se stala postupem let skromnou oázou, kam se lidé objednávají, aby se svěřili se svými trampotami. Často velmi těžkými zdravotními poruchami a nezřídka rovněž s unavenou duší. Člověk onemocní taky v myšlenkách a citové oblasti. Všichni jistě známe pocity strachu, méněcennosti, zášti, ale i viny. Je moc důležité zbavit se pocitů křivdy, zloby, závisti nebo žárlivostí. Oprostit své srdce od nenávisti a svou mysl od starostí . Naučit se odpouštět. Kniha knih - Bible říká, že 7x 70 x denně = 490 x ve dne i v noci ... ( cca každé 2 minuty )..." Máš předem odpuštěno," říká můj manžel ...Našim přáním je, aby se každému, kdo naši pomoc vyhledá, dostalo individuální rady i speciální rostlinné terapie pro prevenci a obnovení zdraví .

Ano, pořádáme přednášky, besedy, koncerty - recitály . Mají stejný název, jako moje kniha Jeviště života . Scela mimořádný zájem je okolo vánočních a velikonočních svátků. Tento čas jsou lidé víc nakloněni zdravotní reformě, žádají také muzikoterapii - moje staré legendární křesťanské songy, jež jsem nazpívala na Audio + CD, většinu z nich otextovala a při jejich interpretaci je v hledišti pokaždé mimořádně pozitivní atmosféra .

Oblíbena je též závěrečná beseda s diváky, kteří kladou své dotazy na mého manžela - odborníka na výživu. V těchto pořadech se lidé v kostce dozví takříkajíc všechno podstatné z mého života, vyslechnou na přání třeba i dechovky, muzikál a písničky pro duši . Celou paletu krásných písní. často pak dlouze diskutují. Myslím, že zájem o naše vystoupení je relativně velmi dobrý. Zvláště v dnešní uspěchané době, kdy nastává určité tříbení lidí . Býváme také pravidelnými hosty českého rozhlasu Bmo, např. v pořadu Apetit , kam nám živě - do studia telefonují posluchači své otázky i názory .

Vegetarian.cz : Kdo u Vás doma vaří ?

No, kdysi to bývával můj manžel, který mě naučil zdravotní reformě a vynikajícím zdravým pokrmům . Dnes vařím já a moje fantazie, kterou mám zřejmě po tatínkovi - vymýšlím a dotvářím spousty receptů a stává se, že si jídlo musím doslova " zmapovat ", napsat, abych příště nemusela zase vytvářet. Jenomže tvůrčí práce i v kuchyni, mě moc baví ! Mám ráda varianty, nesnáším streotyp ani v jídle. Mým strávníkem je hlavně naše maminka, o kterou pečujeme. Takové buchty či koláče z nejstarší biblické pšenice na světě ze špaldy, to je pochoutka ! Ale je nutné si na všechny změny k lepšímu postupně navykat, jak o tom v knížce píšu. U nás doma je zdravé stravování životní nutností. Chceš-li přežít, změň jídelníček, pitný režim a taky myšlení .

Vegetarian.cz : Váš oblíbený recept pro naše čtenáře ?

Ach, můj oblíbený recept ? V knize Jeviště života je jich dost a taky těch pro přežítí… pokojné srdce a klid v duši, takže ted' si nejsem jistá, jaký pokrm mám upřednostnit !? Osobně mám ráda velmi jednoduchá jídla třeba dobré těstoviny s mákem a hroznovým cukrem či bramborové těsto - taštičky s povidlama posypané mákem či tvarohem. Používám zásadně místo cukru med a glukopur, žádnou vymílanou bílou mouku, to by znamenalo černou perspektivu pro náš trávicí systém. Takže třeba dnešní recept, který je též v knize. Chody máme dva, aby měla maminka radost . Seženeme si zelené paprikové lusky, což lze naštěstí již v jakékoliv roční době. Opereme je . Do šálku nalijeme cca 3 lžíce olivového oleje, 2 lžíce dobré sójové omáčky, špetku drcené majoránky, 3 stroužky lisovaného česneku, špetku vegety bez glutamanu. Zamícháme a ze šálku vždy natáhneme stříkačkou ( bez jehly ! ) tuto lahodnou směs, a vstříkneme ji vpichem do každé papriky.

Jde to lehce. Potom tyto " naočkované " papričky klademe na pekáč nebo plech, který možno vyložit pečícím papírem, a můžeme mírně vymazat olejem . Přikryté pečeme do změknutí. Na upečené zrůžovělé, měkké papriky ke konci klademe plátky tvrdého sýra Mozzarella . Lehce necháme na papričkách roztavit. Sypeme sekanou petrželkou, pažitkou, řeřichou a ozdobíme zeleninou. Jako přílohu máme rádi uvařené, proprané velké ječné kroupy ( blahodárně působí na játra), nebo bramborové placičky .

To jest : vařené brabory, smíchané se špaldovou či grahamovou moukou, 1 vejce (Vajahit, pozn. redakce), sůl.Tvoříme placičky, jež obalíme ještě v syrových jemně nastrouhaných bramborách . Pečeme, nebo vaříme v osolené vodě. Mísa salátu k tomuto pokrmu může nahradit polévku, avšak dnes vařím polévku z brokolice. Místo zásmažky přidávám jemné ovesné nebo sójové vločky. Dochutím špetičkou muškátového květu nebo zázvorem. Často přidávám do pokrmů drcený kmín, který působí antibakterálně, podobně jako česnek, tymíán, zázvor, kardamom apod.

A protože nám zbyly uvařené kroupy, vymastíme jenské sklo - pečící misku a na dno rozložíme kroupy do nichž jsme předtím vmíchali vypeckované , lehce povařené sušené švestky s rozinkami, a jedno nebo půl vejce předem rozmíchané ve 3 lžících jakéhokoliv mléka -sójové, kravské, kozí apod. Směs tímto pokropíme, přiklopíme a dáme zapéct. Hotové jídlo možno dle chuti na talíři ozdobit čerstvým ovocem, nebo bílým jogurtem s medem, sójovou šlehačkou, sójovým pudinkem. Záleží na nás, kolik bílkovin si můžeme dovolit na den. (Já zkonzumuji tak maximálně 30 až 50 gramů bílkovin za den, podle momentální zdravotní kondice. Naše tělo bychom si měli hlídat a vysledovat, co mu nejlépe svědčí ) Vznikne výborná večeře. Zapíjíme kupříkladu vonným čajem z dobromysli, ochuceným medem nebo sójovým mlékem . Mám na paměti, že bílkoviny z rostlinné říše jsou ještě kvalitnější a plnohodnotnější, než bílkoviny živočišné .

Vegetarian.cz : Vaše kniha Jeviště života je věnovaná také vegetariánství, jaký má ohlas ?

Kniha " Jeviště života," na níž se dotazujete, je mimořádně úspěšná, a já jsem vděčná, neboť vyšel již 2.dotisk druhého vydání. Kniha není běžně v prodeji - pouze v prodejnách zdravé výživy, přes kolportery a v naší poradně či zásilkové službě, na našich koncertech, přednáškách apod.

Vegetarian.cz : V knize je skoro 800 bezmasých receptů, odkud jste čerpala inspiraci ?

Tuto knihu jsem tvořila na požádání pražského vydavatele Advent-Orion a vznikala, jak se říká, s touhou pomoci všem lidem dobré vůle v různých oblastech života. V tom je asi její úspěšnost. Je v ní povídání o mém dětství, o divadle, o mých vztazích, nemocech a uzdravování, jsou tam recepty pro nemocné, ale taky pro zdravé , pro matky s dětmi . Speciální pasáž o vzácných živých enzymech Aloe Vera, i nejpoužívanějších potravin z rostlinné říše, velice oblíbená kapitola Výživa a nemoci, kdy se můžeme správným zvolením reformní stravy dostat z mnoha zdravotních problémů. Jsou tam dietní doporučení pro různá onemocnění, ale taky žádaný osvědčený bylinný receptář .

Z mnoha desítek uvedených směsí bylinkových čajů si může každý člověk vybrat ten svůj. Máme možnost zvolit si optimální rostlinnou nebo výživovou terapii.

Vegetarian.cz : Co chystáte do budoucna ?

Nepatřím k lidem, jenž si plánují dopředu, protože vím dávno, že člověk míní - ale Pán Bůh mění... Samozřejmě bych chtěla ještě vydat další staré legendární songy, k nimž si čas od času napíšu texty. Moje poslední CD i kazety s názvem "Ježíši-Králi" pomáhají posluchačům ztrápeným na duši. Ústřední výše zmíněná stará klasická píseň z roku 1912 vznikla v Brně Husovicích, kde jsem do svých pěti let vyrůstala, než se narodila sestřička Dášenka .

Dokonce jsem v místní sokolovně ve svých 4 letech absolvovala první veřejné vystoupení a zpívala 10 slok písně našeho tatínka (byl mino jiné taky hudebním skladatelem ) ... " naše zem je kulatá rostou na ní zvířata…" Tehdy to byl vlastně můj první umělecký záskok - totiž za naši maminku, která byla v požehnaném stavu, čekajíc moji mladší sestřičku. Ale abych dopověděla předchozí. Výše zmíněná stará křesťanská píseň z mého cédéčka, vloni vyhrála hit parádu na Radiu Proglas, což mě velmi potěšilo.

Vegetarian.cz : Jak vidí svět na začátku nového tisíciletí Eva Veškrnová ?

Předně prožívám neutuchající radost a pocity vděčnosti, že jsem se tohoto zvláštního dějinného úseku dožila ! Sama se snažím nezklamat tu úžasnou Sílu, která nás - mně , svou zázračnou láskou udržuje . Snažím se žít podle dobrých zásad Knihy-knih = prastarého dopisu lidstvu = Bible, kde jsem prozatím našla všechna doporučení k plnohodnotnému životu, v oblasti zdravého životního stylu a dívám se na svět i budoucnost s optimismem a veselýma očima. Jak říká básník : hled'me srdcem až do věčnosti , nejsme vydáni napospas osudu. Má to jen jeden háček, že totiž klika ke dveřím dobra, je jenom z naší strany.

V dnešní triviální době na naše kulatém " jevišti života", dokonce i s točnami a propadlišti, jako u divadla, se mnohdy můžou lidi cítit opuštění. Ono totiž, to naše srdíčko, je staletí stále stejné....i ta naše přání, tužby a naděje. Co človíček, to jiná genetika a jiné originální poslání. Každý z nás se chce podvědomě navrátit do dětství... k počátku ideálu - do Ráje, do milující náruče......... Nejistota a bezradnost mnohdy narůstají, myslím si však, že lidé dobré vůle nesklápějí štít víry, ani naděje. Někde jsem četla, že trpělivost = dlouhý pohled... a vytrvalost = dlouhý dech. A to je myslím, co všichni potřebujeme .

Vegetarian.cz : Vaše životní krédo či vzkaz čtenářům ?

Poznala jsem po nesčetných problémech a bolestech, že k životu a k radosti mě motivuje uvědomění si, že nad hlavou dlí a neustále pracuje pro naše blaho včera, dnes i zítra, věčně živý Bůh .

Děkujeme za rozhovor

LV


Vzkaz milým čtenářům…

Trocha filozofie, nikoho nezabije... " Pokud nepoložíme velké kameny, jako první, už se nám tam nikdy nevejdou ..... život drží v jedné ruce korunu štěstí a ve druhé ruce korunu trnovou. Těm, v nichž má zalíbení, vkládá na hlavu obě dvě. Kdo zvítězí, získá všechno".

S úctou Vaše

Eva Veškrnová