receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Ocet - nenápadný, ale silný pomocník

Ocet jako lék I

Ocet jako lék II

Ocet jako dochucovadlo v kuchyni

Ocet jako pomocník v domácnosti


Ocet jako pomocník v domácnosti

- miniseriál redakce Vegetarian.cz o octě jako léku, pochutině, kosmetickém či konzervačním prostředku, dezinfekci…..
Prodej octa se zvyšuje. Není divu - o jeho skvělých účincích na zdraví jsme psali v předešlých částech. A to není vše - ocet se výborně uplatňuje i jako pomocník v domácnosti, pomocník při péči o domácí mazlíčky i prostředek ke zdravé kráse.

Je odborníky dokázané, že běžně používané dezinfekční prostředky používané v domácnosti obsahují chemikálie, které ovlivňují imunitní a nervový systém. Měli bychom si dát pozor zejména na přítomnost čpavku, bělidel, formaldehydu, glykolů, rozpouštědel, naftalenu a destilátů z ropy, které mohou mít velmi nežádoucí účinky na naše zdraví.

Oč lepší je tedy použít jako dezinfekční prostředek něco tak běžného, levného a přírodního jako je ocet. K tomuto dezinfekčnímu účinku se nejčastěji používá ocet bílý. Můžete ho použít třeba na odstranění vodního kamene (v myčce, varné konvici, pračce, žehličce, v koupelnách, wc ..) a mastnoty (odmaštění trouby, plastového nábytku, nádobí..). Ocet lze využít též k odstraňování skvrn - např. od coly a jiných limonád, vína, kečupu, od deodorantů na oblečení. S octem také barvy na oblečení jen tak nevyblednou. Octem lze také udržovat v domácnosti podlahy - linoleum i zářivé barvy koberců. Existuje ještě spousta dalších drobných použití v domácnosti - vypuzení mravenců, udržení čerstvých řezaných květin, odstranění trávy na cestách a chodnících, hubení plevele, odstranění rzi a další.

Ocet použitý jako dezinfekční prostředek je nejenom levný a dostupný, ale je i nesrovnatelně šetrnější k životnímu prostředí.

Ocet - prostředek ke kráse

Výborné kosmetické účinky má především ocet jablečný a vinný. Můžete ho užívat k péči o pokožku, vlasy, nehty. Na pleť se užívá ocet jablečný v kombinaci s různými bylinkami. Jablečný ocet mohou využít k mytí vlasů brunetky, blondýnám prospívá ocet bílý. Působí také na pokožku rukou - ruce zvláčňuje a částečně pomáhá k odstraňování tmavých skvrn, které patří k projevům stárnutí. Nehty před lakováním potřené octem zajistí, že bude lak hladký a déle vydrží. Pro ty, co mají problémy se suchými drsnými chodidly, doporučujeme koupel v teplé vodě s jablečným octem. Jak je vidno, ocet nám dokáže pomoci i se zdravou krásou.

Ocet a domácí mazlíčci

Alternativní veterináři doporučují přidávat kočkám a psům do misky s vodou jablečný ocet jako přírodní prostředek pro zdraví, dlouhověkost a udržení optimální váhy mazlíčků. Bílý ocet v misce s vodou by měl také pomoci netoxickou cestou proti blechám a klíšťatům jako prevence. Když už dojde k napadení blechami, koupel s jablečným octem dokáže blechy vypudit. Ocet působí také proti zápachu z klecí, terárií, pelíšků a znečištěných míst.

Pár slov na závěr

Při experimentování a užívání octa mějte prosím na paměti, že ocet není úplně pro každého - zvláště si dejte pozor při potížích se žaludkem. I zde platí kupovat jen originální výrobky ve spolehlivých obhchodech. Při vnitřním užívání je také důležité nezapomenout užívat ocet ředěný, aby nedocházelo k poškození zubní skloviny. Když si však dáte pozor na tato úskalí a budete užívat ocet s rozmyslem, jistě brzy poznáte jeho neocenitelné účinky.
Zdá se, že ocet je opravdu všestranný pomocník v péči o zdraví, domácnost i zvířecí kamarády. Jistě bychom našli ještě spoustu dalšího využití. Berte tedy tento seriál jako inspiraci k objevování užívání báječného octa.

redakce Vegetarian.cz


zdroje: C. Oreyová:Zázračná síla octa

                                     


© Vegetarian.cz 2000 - 2009 Šíření textů a fota je možno používat jen se souhlasem redakce. Děkujeme.