Diskuzní fórum | Vyhledávání
Historie problému

Petice k nápravě
 

Ústav preventivného lékařství
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Joštova 10, 662 44 Brno
Tel. 05-42 126 367, fax 05-42 126 200 


V Brně 8.září 1997

Věc: Vyjádření ke stravovacímu režimu v Mateřské škole na Božetěchově 15, Brno

Výsledky stravovacího režimu za měsíc březen 1997 ukázaly, že v některých důležitých parametrech nejsou splněny požadavky Vyhlášky o školním stravování č. 48/1993 Sb. Jedná se o celkovou energetickou hodnotu stravy, dále vápník, železo a kyselinu linolovou, vitamíny E a B2. Vzhledem k vyššímu příjmu vlákniny je pravděpodobné, že využitelnost minerálů (Ca a Fe) bude ještě nižší, než předpokládají doporučené dávky pro smíšenou stravu.

Doporučuji jednoznačně zvýšení energetického příjmu pokrmu a častější zařazování zdrojů vápníku s vysokou využitelností (mléčné zdroje), dále zdroje železa.

Mezi stravou dětí s ovolaktovegetariánským režimem a stravou dětí se zařazováním bílého masa byly shledány jen nepatrné rozdíly, které se fakticky nepromítají do obsahu významných živin. Z tohoto pohledu lze proto hodnotit také stravu dětí s tzv. „smíšeným" režimem jako nedostatečnou.

Závěr: Znění vyhlášky o školním stravování je závazné pro všechny typy mateřských škol, proto je nezbytně nutné upravit stravovací režim tak, aby odpovídal požadavkům vyjmenovaným v této vyhlášce.

Doc. MUDr. Zuzana Brázdová, CSc.
 

alternativa
(c) 1999 www.alternativa.cz | Webmaster: one